Dari pats – tapešu līmēšana no A līdz Z

arhitektAktuāli

Dari pats - tapešu līmēšana no A līdz Z

Tapešu līmēšana šķiet viens no vieglākajiem remontdarbu posmiem, taču tad, kad pielīmētās tapetes sāk krokoties vai atlīmēties, ir skaidrs, ka arī šim darbiņam ir savi meistarstiķi! Tādēļ šajā rakstā apskatīsim tapešu līmēšanu soli pa solim.

Pats pirmais veicamais darbs ir telpas atbrīvošana no mēbelēm vai mēbeļu pārklāšana ar plēvi, lai darba procesā tās netiktu sabojātas. Uzmanīgi noņemiet kājlīstes un pārklājiet grīdu, nostiprinot plēvi vai papīru ar krāsotāju līmlenti. Nākamais solis – ņemt talkā skrūvgriezi un plakanknaibles, lai sienas atbrīvotu no skrūvēm un nagliņām, kas izmantotas plauktu, gleznu un citu dekoru stiprinājumiem.

Kā noņemt vecās tapetes un sagatavot sienas tapešu līmēšanai?
Ja uz sienas jau ir līmētas tapetes, pirms jauno tapešu līmēšanas jānoņem vecās – šim darbiņam būs nepieciešams silts ūdens ar nelielu trauku mazgājamā līdzekļa piedevu, sūklis vai birste un skrāpis vai špakteļlāpstiņa. Tapetes ar skrāpi jāsagriež mazākos blokos, tad tie jāsamitrina, izmantojot sūkli. Pēc dažām minūtēm var ķerties pie tapešu noņemšanas – iesakām tās atdalīt pa vienai joslai no augšas uz leju. Vietās, kur tapetes ir cieši pielīmējušās pie sienas un ir grūtības tās noplēst, izmantojiet skrāpi. Bieži vien šķiet, ka tapešu līmēšana uz vecajām tapetēm būtu ērtāks un ātrāks risinājums, taču šāda darba metode nenodrošinās ne kvalitāti, ne vizuāli akurātu rezultātu.
Ja siena bijusi krāsota, krāsas slāni var noņemt ar tam paredzētu krāsas noņēmēju. Nelīdzenas virsmas pirms tapešu līmēšanas būs nepieciešams nošpaktelēt un noslīpēt ar smilšpapīru, taču, ja nav iespējams panākt pavisam gludu virsmu, iesakām izvēlēties biezākas vai kontrastainākas tapetes, kas nomaskēs negludumus. Lai galarezultāts būtu nevainojams, aplīmējamās virsmas pirms līmēšanas nepieciešams nogruntēt, izmantojot konkrētajai virsmai piemērotu līdzekli.

Kā pareizi līmēt tapetes?
Lai pirmo tapetes loksni uzlīmētu taisni, novelciet vertikālu līniju no griestiem līdz grīdai, izmantojot līmeņrādi un zīmuli. Nomēriet tapešu garumu un ar perpendikulāru leņķi atzīmējiet griezuma līniju, ko izmantosiet, sadalot tapetes ar nazi. Sagrieztās tapešu loksnes izkārtojiet uz grīdas. Tapetes jāsāk līmēt no telpas stūra, līmēšanu beidzot pie durvju ailes. Lai darbs veiktos ātrāk, tapešu līmi iesakām klāt ar rullīti. Ar līmi jāpārklāj ne vien tapešu loksne, bet arī siena.Visi posmi, kuros neieciešami nestandara tapetes gabali – zem logu ailēm vai virs durvīm – līmējami pašās beigās. Tapešu loksnes jāpiespiež pie sienas, virzienā no vidus uz malām, izlīdzinot tās ar rullīti, birsti vai dvielīti. Kad tapetes pielīmētas, ar mīkstu drāniņu noslaukiet līmes atlikumus no tapešu salaiduma vietām.

Apdares darbi pēc tapešu līmēšanas
Kad tapetes pielīmētas, jāapgriež tapešu malas pie palodzēm un durvju ailēm, veidojot gludu līniju, jāatbrīvo elektrības kontaktu vietas, bet no griestiem jānomēra apmēram 1.5 cm un jānogriež tapešu augšējā daļa, veidojot nelielu atstarpi starp griestiem un tapetēm. Aptuveni pēc diennakts, kad tapešu līme izžuvusi, nostipriniet vietā kājlīstes, pievienojiet elektrības slēdžus un kontaktus.

Kā labot tapešu līmēšanas procesā radušās kļūdas?
Ja pēc uzlīmēšanas uz tapetēm parādās krokojumi un burbulīši, nepieciešams nedaudz paaugstināt gaisa temperatūru telpā. Kad gaiss uzsilis, izlīdziniet tapetes ar šim nolūkam piemērotu suku vai īpašu lāpstiņu. Savukārt, ja tapetes atlīmējas, tās jālīmē vēlreiz, un jāseko, lai gaisa temperatūra telpā nebūtu pārāk augsta! Turklāt pārliecinieties, vai līme, kuru izmantojat, ir piemērota jūsu izvēlēto tapešu materiālam! Vienmēr centieties saglabāt nelielu daudzumu tapešu atgriezumu, ko varēsiet izmantot pēc nepieciešamības, labojot sīkus defektus, kas rodas telpas izmantošanas laikā.

5/5 - (1 vote)